چه کنیم که شانس بارداریمان بیشتر شود ؟

چه کنیم که شانس بارداریمان بیشتر شود ؟

افزایش سلامت و کیفیت رژیم غذایی

برای افزایش سلامت باروی مهم است که تغذیه شما چگونه باشد. رعایت تنوع و تعادل در گروه‌های غذایی (گروه نان و نشاسته، مواد پروتئینی، میوه‌جات و سبزیجات تازه و همچنین لبنیات)، لازمه داشتن یک رژیم غذایی سالم است
برخی از مواد غذایی با در برداشتن ویتامین E، زینک و سایر آنتی‌اکسیدان‌ها به سلامت و کیفیت تخمک کمک می‌کنند و شانس بارداری را افزایش می‌دهند؛ این مواد غذایی شامل آجیل، دانه‌ها، روغن‌های گیاهی، سبزیجات دارای برگ سبز تیره مثل اسفناج، حبوبات، غلات سبوس دار به ویژه جوی دوسر، شیر و گوشت کم چرب، زیتون، ماهی‌های قزل آلا و میگو، تخم مرغ، شکلات تلخ و غیره می‌باشند.
حداقل از ۶-۳ ماه قبل از اقدام به بارداری رژیم غذایی خود را اصلاح کنید و مواد غذایی ذکر شده را به اندازه کافی در برنامه غذایی روزانه خود بگنجانید و استفاده از هرگونه غذای رستورانی، فست فودها و غذاهای پرچرب و کنسروی را محدود کنید.

برنامه ورزشی منظم

برخی از زنان دچار تنبلی تخمدان هستند و نسبت به زنانی که تخمدان‌های فعال دارند، میزان تخمک‌گذاری ماهیانه در آنها به مراتب کمتر است.
پرداختن به ورزش‌هایی مانند ایروبیک، پیاده‌روی‌های سریع، شنا و غیره حداقل ۳ بار درهفته به طور منظم و هر بار به مدت ۱-۰/۵ ساعت، علاوه بر حفظ نشاط و شادابی، سرعت آزاد شدن ماهیانه تخمک‌ها و حفظ باروری را به میزان زیادی افزایش می‌دهد.
لازم به ذکر است انجام ورزش های منظم در بین مردان نیز با افزایش کیفیت جنسی می شود.

کاهش مصرف کافئین و حذف دخانیات

مصرف هرگونه دخانیات در میان زوجینی که در سنین باروری قرار دارند، شانس دستیابی سریع به بارداری را محدود و احتمال سقط جنین را افزایش می‌دهد و علت آن نیز ایجاد یک محیط کم اکسیژن و آثار سمی مستقیم نیکوتین بر اثر استعمال دخانیات است.
مصرف بی‌رویه چای پرنگ و قهوه نیز طبق تحقیقات به انجام رسیده با کاهش باروری و افزایش احتمال سقط ارتباط دارند.

شناسایی و درمان مناسب عفونت‌های ادراری- تناسلی

برخی از عفونت‌های شدید اندام‌های تناسلی و لگن ممکن است به درجاتی با باروری تداخل داشته باشد؛ بنابراین ۳-۱ ماه قبل از اقدام به بارداری به متخصصین مامایی یا زنان مراجعه و درمان مناسب را دریافت کنید.

حفظ آرامش

استرس، درگیری‌های فکری و اضطراب مانند یک سد مانعی بر سر راه باروری مردان و زنان است.
سعی کنید حداقل از ۶ ماه تا یک سال قبل از اقدام به بارداری فعالیت‌های استرس زا را محدود کنید، از افراد و محیط‌های پر استرس دوری کنید و با افرادی معاشرت کنید که بودن در کنار آنها موجب آرامش شما می‌شود.
می‌توانید برای حفظ و افزایش آرامش روان خود از کلاس‌های مدیتیشن و یوگا بهره ببرید.

پرهیز از حمام، وان‌های داغ، سونا و جکوزی به ویژه در آقایان

گرمای زیاد با افزایش دما باعث آسیب به اسپرم‌ها می‌شود.
چه مدت باید برای بارداری تلاش و پس از آن جهت ارزیابی‌های بیشتر به پزشک مراجعه کرد:
اگر سن خانم کمتر از ۳۰ سال باشد بعد از ۱۲ ماه تلاش، سنین ۳۵-۳۰ سال بعد از ۶ ماه تلاش ،۴۰-۳۵ سال بعد از ۳ ماه و در سنین بالای ۴۰ سال بلافاصله باید ارزیابی‌‌های لازم توسط پزشک صورت بگیرد و اقدام به بارداری تحت نظر پزشک باشد.

منبع: تک پزشک

پاسخ دهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. فیلدهای مورد نیاز علامت گذاری شده اند *